El ve Ayak Sağlığı

Medikal El & Ayak Bakımı

Medikal Bakım Ayaklardaki sorunların giderilmesine ve koruyucu bakım ile ileride ortaya çıkabilecek problemlerin önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

Vücudun tüm yükünü taşıyan, gün boyu hareket halinde olan ayakların bakımı, estetik ve sağlık açısından önem taşıyor. Medikal ayak bakımı, gündelik yaşamın hızlı temposunda giderek zorlanan ayaklarda ki sorunların giderilmesine yardımcı oluyor. Sorunların tekrarlanmaması için bakım sonrası sağlığına kavuşan ayaklara özen gösterilmesi gerekiyor.

Medikal Ayak Bakımı

Ayaklardaki sorunların ve bunları oluşturan nedenlerin doğru tanımlanmasıyla başlıyor.Ayaklarda sık karşılaşılan problemler ve çözümlerimiz.

 • Taban ve parmak deformasyonları
 • Tırnak batmaları
 • Nasırlar ve çatlak deriler
 • Ayakta aşırı terlemeye bağlı deri lezyonları
 • Tırnak ve tırnak yatağında ki deformasyonlar
 • Tırnak ve deri mantarları
 • Diyabetik ayak sorunları

Batık Tırnak Bakımı

1)  3TO Tel Sistemi

Tırnağın üstüne kanca biçiminde olan ve eğimli olan iki ayrı tel, tırnakta ki kenarlara uygun bir olarak Yerleştirilir. Aratel olarak isimlendirilen ayrı yapıdaki bir diğer ile bu iki kanca şeklinde teller sıkıştırılır. Temelinde bu şekilde uygulanan 3TO tel uygulaması düzenli aralıklarla kontrol edilir ve ilgili kişi tarafından planlanan aralıklarla aratel değişimi yapılarak uygulamanın devamlılığı sağlanır. Buna yönelik yine ilgili kişi tarafından kişiye tel uygulaması ve dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda da bilgilendirme yapılır. Uygulanan işlem ile tırnak üzerindeki batma tümüyle düzeltilebilir.

3to-tel
3to-tel

2)  B/S Bant Uygulaması

ırnak batmasi acı verici, yürümeyi zorlaştıran hatta ileri durumlarda yürümeyi, ayakkabı giymeyi engelleyen, görüntü olarak hoş olmayan ve genellikle uzun süre devam eden bir Tırnak hastalığıdır. Tırnak ve ayak derisi arasındaki derinin kızarmasına ve iltihaplanmasına yol açar.

Batık Tırnak sorunu yaşayan çoğu kişi, yanlış bilgilendirme ve yönlendirme ile işin uzmanı haricinde yapılan acı verici ve kalıcı olmayan tedaviler nedeniyle Batık Tırnak tedavisine yanaşmamaktadır. Fakat gelişen tedavi yöntemleri sayesinde bu sorun kalıcı ve ağrısız bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Bant uygulaması BS-Spange: Batık ya da deforme tırnağa kesinlikle agrisiz ozel bir dirence sahip bant uygulanir.Tel yöntemının aksine agresif (tırnağın altına girmeden)bir yöntem olmamasından ötürü tercih edilir. Batıklara ameliyatsız ve ağrısız, kalıcı bir çözümdür.

Tırnak Batması Nedir? Çeşitli sebeplerden dolayı tırnak ve/veya tırnak yatağında oluşan bozulma, tırnağın uzamamasına ete gömülmesine neden olabilir, ağrı, kızarıklık, enfeksiyon görülebilir, bu duruma tırnak batması denir.

Tırnak Batması Nasıl Oluşur?

 • Yanlış pedikür yapılması,
 • Tırnakların sivri veya derin şekilde yanlış kesilmesi,
 • Ayağı çarpma, tırnak üzerine darbe alınması,
 • Genetik olarak gelen dönük tırnak yapısı
 • Hamilelik vb aşırı kilo artışları,
 • Yoğun spor yapmak,
 • Sivri, aşırı yüksek topuklu ayakkabılar; dar, sıkı çoraplar
 • Tırnak mantarı enfeksiyonu ve tırnakta kalınlaşma,

Tırnak Batması Tedavisi Batığın durumuna göre tel, bant ya da kombine yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemlerle yatağı bozulmuş ve ete gömülmüş olan tırnak yukarıya kaldırılarak tırnağın doğal uzaması sağlanır. Problemli tırnak periyodik olarak takip edilir. Tırnak kontrol altında uzadıkça hem batık hem de tırnak yatağı düzelir.

Tel ya da bant takılan kişi hiçbir acı hissetmeksizin günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir, istediği ayakkabıyı giyebilir, duş alabilir, spor yapabilir.

Doktor ya da podolog olmayan kişiler tarafından bilinçsizce yapılan uygulamalar anlık bir rahatlama sağlasa da problemi çözmez, hatta sorunu daha da büyütebilir.

Tırnak çekimi, maliyeti ve günlük hayatı olumsuz etkilemesi açısından en son tedavi yöntemi olmalıdır. Tırnak çekilse bile tırnak yatağının uzamasının periyodik kontrolü Ayak Sağlığı/ Bakım bölümlerinde Podolog La Mia gözetiminde yapılmalıdır. Tırnak batması rahatsızlıklarınız için Edremit La Mia Ayak Sağlığı Merkezi’ne bekliyoruz.

Diyabetik Ayak Bakımı

Ayaklar, diyabetten en sık etkilenen organlardan. Podoloji yani ayak bilimi, özellikle diyabet gibi risk grubu hastaların uygun ayak bakımlarını sağlıyor. Ayaklardaki sorunları güncel uygulamalarla ve hızlı şekilde çözmeyi amaçlayan podolojide ağrısız, acisiz ve agresif müdahaleye yer vermeyen koruyucu ve önleyici bakım yöntemleri uygulanıyor.

 • Diyabet, kontrol altında tutulamazsa yıllar içerisinde sinirlerde tahribata yol açabiliyor.
 • Podolojik muayenede yapılan duyu testleriyle ayaktaki his kaybı yani nöropati değerlendiriliyor. Nöropati, ayaklarda şekil bozuklukları ve buna bağlı olarak ayaktaki yük dağılımının değişmesi nedeniyle nasır oluşumuna yol açıyor. Nasır, ülser açısından da risk teşkil ediyor.
 • Nasırlaşan bölgedeki sert dokunun altındaki sağlam ayak dokusuna yapılan sürekli basi sonucunda da yaralar oluşabiliyor. Ağrısı, dokunma ve isi hislerinde gelişen azalma, hissedilemeyen yaralanmalara da sebebiyet verebiliyor. Buna enfeksiyon eklendiğinde, yaranın tedavisi zorlaşabiliyor.
 • Diyabetin bir diğer önemli komplikasyonu, damarlarda yarattığı hasar. Bu da ayak yaraları açısından belirleyici risk faktörlerinden birisini oluşturuyor.
 • Dolaşım bozukluğuna bağlı olarak ayaktaki yaraların iyileşmesi güçleşebiliyor.

Bu nedenlerle diyabet hastası ve podolog işbirliği, diyabetin ileri dönem komplikasyonlarının önlenmesi açısından önem taşıyor.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnağın şeklini ve görüntüsünü bozan, bazı durumlarda kokuya sebep olan sıklıkla deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla ortaya çıkan bir mantar türüdür.

Ayak mantarı bulaşıcıdır, mantarlı kişinin kullandığı nevresim, havlu, terliğin kullanılması, ortak mekanlarda (cami, havuz kenarı) çıplak ayak ile yürünmesi mantarın bulaşmasına neden olabilir.

Tırnak mantarı ilerledikçe tırnak kalınlaşır, renk sarı / kahveye dönebilir, çizgilenme ve şekil bozuklukları oluşur. Estetik açıdan rahatsız edici olmasının yanında tırnak yatağına yakın bölgelerde ağrı hissedilebilir. Mantar tırnak köküne ilerleyip sürekli hale gelebilir.


Tırnak Mantarı Neden Olur?

 • Hijyenik olmayan ortamda, sterilizasyonu sağlanmamış aletlerle yapılan manikür ve pedikür,
 • Ayakların aşırı terlemesi sonucu oluşan nemli ortam
 • Tırnak zedelenme, baskı ve travmaları,
 • Parmakları sıkıştıran dar, ayakkabı giyilmesi,
 • Soyunma odaları, yüzme havuzu ve duş gibi ortak kullanım alanları,
 • Aynı ayakkabıların havalandırılmadan üst üste giyilmesi
 • Diyabetli kişiler,
 • Dolaşım bozukluğu olanlar,
 • Bağışıklık sistemi zayıf olanlar,
 • Ayak derisinde mantar enfeksiyonu olanlar,
 • Ayakları çok terleyen ya da sürekli nemli kalanlar,
 • Koşucu, dansçı, asker gibi ayakları sürekli darbe görenler

Tırnak mantarı tedavisi için ayak sağlığı bölümlerinde kalınlaşan mantarlı tabaka temizlenir ve sağlıklı tırnak dokusu ortaya çıkar. Hem sağlıklı tırnağın korunması hem de estetik ve sağlıklı bir görüntü için tırnak yüzeyi özel bir jel ile kaplanır. La Mia Merkezimizde periyodik bakım ile tırnağın uzaması ve mantarın tedavisi sağlanır.

Tırnak mantarı ilaçları karaciğeri yorduğu için uzun süreli kullanılmaları  mümkün değildir. Bu sebeple tırnak mantarı iyileştirme ve temizlenme işlemlerinin Podolog La Mia ile gerçekleşmesi tedavi sürecinin yan etkisiz, başarılı ve hızlı  olmasını sağlar.

Kalınlaşmış Tırnak Tedavisi

Kalınlaşmış Tırnak Tedavisi

 • Mantar enfeksiyonu
 • Diyabet
 • Dolaşım sistemi bozukluğu
 • Yaşlılık
 • Ayağa çok baskı alınması (özellikle sporcularda)
 • Tırnak ve deri hastalıkları

Tırnak, kendini savunmak amaçlı canlı dokusuna zarar gelmemesi için kalınlaşır. Kalınlaşma tedavisinde tırnak, ağrısız, acısız ve kanamasız olarak inceltilir.

Peki Nasıl Kalınlaşmış Tırnak Tedavisi Yapıyoruz?

Kalınlaşmanın sebebini anlamak ve bunu tetikleyen unsurları mümkün olduğunca azaltmaya çalışmak ilk yaklaşımımızdır. İlk olarak kalınlaşan tırnak katmanını inceltiriz.

Böylelikle kalın katmanın tırnak yatağına oluşturduğu baskı giderilir. Ardından periyodik bakımlara ilave destek olarak tırnak serumu yardımıyla tırnak yapılandırılmaya çalışılır.

Tırnak yatağındaki bir deformasyondan kaynaklıysa onikoplasti veya bant sistemleriyle ağrısız ve günlük hayat kalitesini bozmadan tedavi hedeflenir.

Bilgi: Kalınlaşmış Tırnak Nasıl Kesilir?

Tırnak öncelikle kontrollü bir biçimde, profesyonel podoloji desteği alınarak inceltilmeli, daha sonra profesyonel tırnak pensleriyle kesilmelidir. Ayak Sağlığı/ Bakım bölümlerimizde bu hizmet alınabilir.

Nasır Tedavisi

Nasır Tedavisi

Deride meydana gelen fazla keratinleşme yani kalınlaşma ve sertleşmeler nasır olarak adlandırılır. Kişinin canını yakan, kalınlaşma değil, bu kalınlaşmanın aşağıdaki sinir ve dokulara yaptığı baskıdır.

Baskı başlayıp, devam ettiğinde vücut otomatik olarak daha derinlerde olan kan damar ağı, sinirler, derinlerdeki deri katmanlarını korumak amacı ile yüzeyini kalınlaştırmaya başlar ve nasır oluşur. Buradaki deri kalınlaşmasının, ayakkabı veya herhangi başka bir baskıya maruz kalması  ağrı oluşturabilir.

Nasırlar; parmak üstleri, parmak araları, ayak tabanı, topuk altı ya da ve topuk arkasında oluşabilir. Genetik olarak ayak tabanı yüksek olan kişilerde  risk daha fazladır.

Basış bozuklukları olan, gününün büyük kısmını ayakta geçiren kişilerde nasır problemi daha fazla görülür. Dar ayakkabılar,   spor  yaparken alınan darbeler nasır riskini artırır.

Özellikle tırnak altı nasırları çok can yakar. Nasır oluşumunun önlenmesinde en önemli unsur baskının ortadan kaldırılmasıdır. Baskının kaldırılıp, vücut ağırlığının  ayak tabanına eşit yayılmasını sağlayan kişiye özgü tabanlık, ortepedik ayakkabı  problemi en aza indirger.

Nasırın  tek seferde alınması, o bölgede tekrar ve daha fazla deri kalınlaşmasını beraberinde getirebilir. Çünkü vücut, savunmasını daha fazla arttırma gereği duyar. Bu yüzden nasırlı bölge, doğru aralıklarla ve katman katman temizlenmelidir.

Nasır bantları asit içerdikleri için sağlıklı alanı da tahriş edeceğinden kullanılmamalıdır, özellikle  şeker hastalarında yaralanmalara sebep olabilir. Uygun oranda üre içeren nemlendirici kremler nasır tedavisinde kullanılmalıdır. Lamia Arıkan Ayak Sağlığı Merkezimizde kesin sonuçlu bir tedavi ile nasırlarınızdan kurtulmak için bizi arayıp randevu alabilirsiniz.

Siğil Tedavisi

Siğil Tedavisi

Siğiller, derinin üst tabakasına yerleşen Human Papilloma Virüs- HPV olarak bilinen bir virüsün oluşturduğu enfeksiyonlardır. Siğiller vücudun herhangi bir yerinde bulunabilirler.

Vücudun bir bölümünden vücudun başka bir bölümüne yayılabilir. Cilt ile teması halinde veya havlu ve kıyafet gibi kişisel eşyaları paylaşarak kolayca yayılırlar.

Siğiller, türlerine ve göründükleri yere bağlı olarak çeşitli boyutlarda, şekillerde ve renklerde bulunurlar.

Zamanla sayısı gitgide artan bu virüsler karnabahara benzeyen bir yapıda kümelenmiş siğil topluluğunu oluştururlar. Hem kadın hem de erkekleri tehdit eden bu siğiller, bulaşıcı ve hızla yayılan yapıdadırlar.

Dolayısıyla başlangıçta bir iki tane olan siğil sayısı kısa zaman içinde çok daha fazla sayılara ulaşacaktır. Bu nedenle problem çok kısa süreli bir tedaviyle aşılacak haldeyken, siğillerin çoğalmasıyla birlikte daha zorlu ve uzun bir tedavi gerekebilir.

Aynı zamanda bu durum estetik ve fonksiyonel sorunlar da doğurabilir. Virüsün bazı tipleri, kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilirken, erkeklerde ise uzun süre tedavi edilemeyen siğillerin üzerinde kanser gelişebilir. Siğillerin tedavisi için La Mia Ayak Sağlığı Merkezimizi arayın.

Çatlak Topuk Bakımı

Çatlak Topuk Bakımı

Topuk çatlakları  şişkin,   kuru ve yağ eksikliği olan nasır tabakaları sebebiyle oluşur. Kuru cilde sahip kişilerde çatlak topuk riski daha fazladır. Ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak cilt elastikiyetini ve nemini kaybeder ve çatlak topuk daha sık görülür.
Çatlak Nasıl Tedavi Edilir?
Çatlakların tedavisinde öncelikle fazlalık olan nasırlaşmış tabaka dikkatlice alınarak basınç azaltılır. Düzenli bakım yapılarak tedavi gerçekleştirilir. Düzenli nemlendirici kullanılması çatlak bakımında önemlidir. Bilinenin aksine vazelin içeren yağlı kremler nemlendirmek için uygun değildir, su bazlı ve az miktarda üre içeren kremler çatlak bakımında tercih edilmelidir.
Çatlak Tedavi Edilmez ise Riski Nedir?
Çatlakların tedavi edilmemesi, burada bulunan damarlar yoluyla mikroorganizmaların çatlaklardan vücudun içine ulaşma ve enfeksiyona neden olma riski sebebiyle tehlikedir. Ayrıca burada bulunan açık sinir uçları çok fazla ağrı hissedilmesine yol açabilir.

Yaz aylarında sıcak ve kuru hava, terlik ve sandalet giyilmesi çatlak oluşumunu hızlandırır. Oluşan topuk çatlaklarınıza çatlak bakımı yaptırmak için merkezimizi arayabilirsiniz..

Hamilelikte Ayak Bakımı

Hamilelikte Ayak Bakımı

Gebelikte Ayakta Ne Gibi Sorunlar Yaşanır? 

Hamilelik boyunca, bedendeki değişim gövde ile sınırlı kalmaz; vücut ağırlığındaki artışa bağlı olarak ayakların yükü de artar. Artan ağırlığa bağlı değişim ayaklarda en çok ayak kavisinin düzleşmesiyle kendini gösterir. Ayak kavisindeki düzleşme bir deformasyondur. Bu düzleşme sonucu ayakta daha önce görülmeyen ayak ağrıları ve tırnak batması görülebilir.

Hamilelik ilerledikçe ayak bileği çevresi ve ayaklarda şişme giderek belirginleşir. Hormonal seviyedeki değişiklikler vücutta daha fazla su tutulmasına neden olur. Bu, aslında normal karşılanan bir durumdur: artan sıvı miktarı, fetuse besin taşınmasına yardımcı olur; ama anne adayını da sıkıntıya sokar.

Yerçekimi de devreye girince, bacaklar ve ayaklarda ödem oluşur. Ayaklar ayakkabılara sığamaz. Anne adayı, terlik kullanmaya başlar. Ama, annenin ayak numarası büyüyünce arkası açık terlikten taşan topuklarda çatlaklar oluşur.

Bu Sorunların Çözümü İçin Neler Yapılır?

 • Nasırlar ve çatlak topuklar için ayak sağlığı bölümlerinde bakım yaptırabilirler.
 • Sorunların oluşmasını ya da tekrarını engellemek için doğru ayakkabı giyilmelidir.

Gebelerin Ayak Bakımı Yaptırırken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Gebelikte ilaç kullanımı kısıtlı olduğu için anne adaylarının vücutlarını her türlü virüse karşı korumaları önemlidir. Ayak bakımı yaptırırlarken steril aletler kullanan ve hijyene önem veren merkezleri tercih etmelidirler. Aksi takdirde siğil, hep B, Hep C bulaşabilir.

Gebelikte Ayak Bakımı Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Yaptırılmalıdır? 

Genelde 12.haftadan itibaren kilo ve ödem ile birlikte ayaklarda problem görülmeye başlayabilir, bu haftadan itibaren ayak bakımı yaptırılabilir. Ayda bir kez yaptırılabilir.

Hamilelikte Nasırlar Neden Olur? Ne Gibi Tedaviler Uygulanır? Hamileler Nasır Bandı Kullanabilir Mi?

Hamilelikte alınan kilolar, hormonal değişiklik ve kan basıncı artışı ile vücudun su tutması sonucu ayaklarda oluşan ödem ile ayaklar büyümektedir, ancak büyüyen ayaklara mevcut küçük numaralı ayakkabıların giyilmeye devam edilmesi sonucu nasırlar oluşmaktadır. tedavisi ayak sağlığı bölümlerinde yapılmaktadır.

Nasır bantları kesinlikle kullanılmamalıdır, ölü deri yanında canlı deriye de nüfuz ederek canlı derinin deforme olmasına sebep olmaktadır.

Hamilelikte Batık Tırnak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelerin batık tırnak tedavisinde bant ya da tel yöntemi kullanılır.

Hamileler Ayak Sağlığı Açısından Nelere Dikkat Etmelidir?

Doğru ayakkabı seçmeye özen göstermeli, büyüyen ayaklarına uygun numaralı ayakkabılar giymeliler.

Uzun süre ayakta kalmamalı, ayakta sabit kalmamalı, mümkün oldukça ayaklar yukarı kaldırılıp dinlendirmeli, uzun süre oturarak seyahat etmemeliler.

Daha detaylı bilgi veya ayak bakımınız için La Mia Ayak  Sağlığı Merkezimize bekliyoruz.

Podografik Teşhis